Normandian maihinnousu

Maailmansodasta toiseen

takaisin

Keldbyn keskiaikainen kirkkotaide

Tanskasta pitää saada rullaleikettä - ja Afri-colaa, siinä on kofeiinia niin että riittää

Torstai, 1. Kesäkuuta 2023, Kleven, Gränna, Ruotsi

Saatoin olla näky, kun raahasin jotenkin kumman painavaksi äitynyttä matkalaukkua alas jyrkkiä ulkoportaita; kumpi tipahtaa ensin, laukku vai housut? Saatan olla aavistuksen laihempi, mutta toisaalta on shortsien ylin nappikin aika lailla valmiina lähtöön. Hanging by a thread, kirjamellisesti. Joka tapauksessa näky oli ja aamiaista ulkona syövät eläkeäiset tuijottivat. Ne ovat tuijottanet koko täälläoloajan, sanaakaan sanomatta. Jäi takaluukkukin järjestämättä, vaikka sieltä melkeinpä putoilee tavaroita joka aukaisulla - olisivat tuijottaneet paheksuen. Noin monta pulloa olutta? Juovo! Hyi!

Auto käynnistyi iloisesti, tyhjäkäynti hieman röpötti mutta valot eivät palaneet ja matkaan päästiin. Kävimme heti alkajaisiksi huvittumassa ihan liikaa Keldbyn kirkon keskiaikaisista seinämaalauksista ja puuveistoksista. Niitä on kirjaimellisesti seinät ja katto täynnä, toinen toistaan mahtavampaa naivismia. Juu, olen minä hevosen nähnyt, eikös se piirretä vähän kuin iso koira? Ja crowdsurffaava jesse, se me laitetaan alttaritauluun. Meinasi naurattaa ääneen, mutta muiden läsnäolijoiden vuoksi hillitsimme itsemme - etenkin halusimme suojella yli-ikäisen sivarin näköistä, ilmeisesti suntiota, joka tomutti virsikijoja ahkerasti.

Vaan voi synnin palkka ja laulujen lunnaat: auto ei tahtonut enää tehdä yhteistyötä. Käynnistyi kyllä, muttei suostunut liikkumaan kuin ryömintävauhtia, ykkösellä ja kaasu melkein pohjassa. Äyk. Pääsin jotenkin isommalle tielle ja sain kelattua sen verran nopeutta, että jaksoimme seuraavaan kylään. Meno oli todella tahmaista ja bensakin melkein loppu - kurvasin siis tankille. Se oli lähellä jäädä matkan viimeiseksi etapiksi; auto käynnistyi kyllä, muttei suostunut liikkumaan - tehoa ei kertakaikkiaan ollut. Jouduin käyttämään kaikki kikkakirjan kikat: käynnistin vaihde päällä ja kytkin alhaalla, niin että starttimoottori veti eteenpäin. Kun liikuimme, luistatin kytkintä niin paljon kuin kehtasin ja painoin samalla kaasun pohjaan. Etenimme, yskähdellen mutta kuitenkin. Pääsin tielle ja nopeuskin kasvoi jopa kuuteenkymppiin, vaan ei yhtään enempää. Kone otti kierroksia korkeintaan 2000, ei vähääkään lisää, vaikka miten pumppasi. Tulisi pitkä päivä.

Seuraavassa kylässä pysähdyin miettimään, tuuletin huusi kuin hullu ja kaikki valot paloivat taas - joskaan ei öljynvalo eikä lämpötilan varoitus. Pellin alta ei löytynyt edelleenkään merkkiäkään mistään poikkeavasta, öljyä oli ja jäähdytysnestettäkin. Se tosin kävi kuumana, haisi makealta ja oli väriltään rusehtavaa - eikö sen pitänyt olla kirkkaan vihreää? Hmm. Odotin, kunnes tuuletin lakkasi pauhaamasta, käynnistin - ja hei, valot sammuivat, kone otti kierroksia ja taas mentiin. Että ylikuumeni se sittenkin; ilman lämpömittaria tai varoituksia (paitsi epämääräinen engine fault) asiaa on vaan hankala seurata.

Onneksi olen 80-luvun kasvatti ja muistin vanhan Ladakuskien kikan; jos kone alkaa keittää, laitetaan lämmityslaite täysille - lämpö siirtyy pois konehuoneesta ja homma rokkaa, joskin hikisempänä kuin ennen. Kokeilin, ja sehän toimi. Seuraava oivallus tuli seuratessa hurjastelevaa traktoria kiemuraista kantatietä; muistin ruohonleikkurin moottoreita valmistavan Briggs & Strattonin kehittelemän konseptiauton. Sen idea perustui siihen tosiseikkaan, että auto tarvitsee vain noin 10 hevosvoiman moottorin (eli ruohonleikkurin verran) pysyäkseen moottoritienopeudessa - loppuja hevosia tarvitaan vain kiihdyttämiseen. Tämä muistikuva mielessä uskalsin siirtyä moottoritielle; kunhan vauhtiin päästään, on ylläpito helppoa - ja ajoviima jäähdyttää tehokkaasti. Lämmityslaitekikka oli sekin käytössä ja ikkunat siis auki - onneksi ei ole kovin kuuma kesä, vain 23 astetta.

Entä mitä sille konseptiautolle kävi? Ei hyvin. Oli 70-luku ja akkutekniikka painavaa ja tehotonta - päättivät kuitenkin neroudessaan käyttää sähkömoottoria sopivaan vauhtiin pääsemiseksi. Akkuja tarvittiin niin paljon, että painon takia oli lisättävä toinen taka-akseli - eli se siitä urheiluautosta. Ideahan oli aika hyvä, teknologia ei vaan vielä pysynyt perässä.

Kaikki tämä tekninen jargon vain siksi, että matkalla ei tapahtunut juuri mitään mutta jotain on sanottava. En uskaltanut ajaa sillan kautta, koska sinne jos jumittuu niin siellähän on - lautalta joku Reiska työntää ulos vaikka trukilla. Siispä Helsingør - Helsingborg taas kerran. Matka kestää alle puoli tuntia ja laiva liikkuu heti kun ovi sulkeutuu - ja silti siellä on tarjolla seisova pöytä. Kiire tulee. Sama homma alkoholin kanssa; sitä myydään verosyistä vain Tanskan aluevesillä, eli noin puolet matkasta. Tällä kertaa lautta melkeinpä pysähtyi keskelle Juutinraumaa, että baarissa olijat ehtisivät tilata vielä yhdet. Itse hiivin vessaan, onneksi koppiin; shortsien nappi irtosi vihdoin, enkä joutunut onkimaan sitä laarista vaan lattialta. Kusisia paikkoja, molemmat. Laiton napin visusti taskuun, eikä sitä ole nähty sen koommin.

Ruotsin puolella valitsimme tällä kertaa toisen tien, E4 kun on jo nähty niin monesti - ja siellä oli luvassa tietöitä eli ruuhkautumista ja hidasta jonoajoa. Autoparka ei nauti sellaisesta yhtään, joten ajoimmekin läntistä reittiä Jönköpingiin asti. Se oli ihan yhtä tylsä, mutta eri tavalla - ja tutuista paikoista ei pystynytkään päättelemään kuinka kauan vielä; oli otettava tylsyys vastaan sellaisena kuin se oli. Ei ehkä kovin virkistävä kokemus, mutta eräänlaista meditaatiota kuitenkin. Väsymyskään ei vaivannut, kuten ei ole muutamiin viime päiviin. Hienoa, että sentään kuski on kunnossa nyt kun auto ei ole. Pysähdyimme kuitenkin Gislavedissa hieman jäähdyttelemään, jollekin hylätylle teollisuusalueelle. Lämpötila on laskenut, nyt enää 14 - ja jossain lauloi jäätelöauto. Nostalgiaa.

Maaston käytyä jo lähes suomalaiseksi kumpuilevaksi mäntykankaaksi odotti vielä yksi yllätys: alppikeskus. Metsästä pisti esiin joku hieman isompi kumpu, se oli viritetty täyteen hiihtohissejä ja kliseisiä alppimajoja. Nauratti. Ei korkeusero siitä lisäänny, että rakentaa erilaisia taloja kuin yleensä. Seuraavaksi tuli vastaan opaskyltti High Chapparal:iin, tuohon koomisesti feikkiin lännenkylään, jossa skoparit ja inkkarit putoavat saluunan parvelta tappelussa ja kapakkapiano soi. Se on varmaan yhä yhtä hieno kuin 90-luvulla oli.

Grännassa ajo kaupungin läpi riitti sytyttämään varoitusvalot, marketin pihalla tuuletin huusi taas kuin puhallettava. Hankimme leikettä, paistopistepullaa, pussin hönökakaa, pari folköliä ja sitä mitä tulimme hakemaan; ruotsalaisia eineslihapullia ja perunasallaattia. Ne ovat periaatteessa täysin samanlaisia kuin meikäläisetkin - paitsi että 100 kertaa parempia. Etenkin perunasalaatti on mahtavan raikasta, ei tunkkaisen rasvaista - vaikka rasvaa siinä kyllä riittää.

Grännasta muutama kilometri pohjoiseen, läpi Uppgrännan ja korkeaa mäkeä ylös. Näköalapaikalta (josta näkee melkein koko Vätternin) oikealle, kiemuraista tietä alas laaksoon ja hieman ylöspäin - ja kas, siinähän on muutaman punaisen puutalon keskittymä. Asuinrakennus, aitta, riihi ja vesimylly - myllyä pyörittävä kapea koski on tosin ikävästi kuiva, mutta muuten tienoo on kuin satukirjasta - pihalla mehiläispesiä ja omenapuita, mutkainen hiekkatie, riukuaitoja, ruusuja, lehmihakoja. Koko puolitoistakerroksinen talo on käytössämme; keittiö, olohuone ja kolme makuuhuonetta. Huoneet ovat matalia, sisustus on yhtä aikaa mahtava ja kamala, lattia ei pysy tasaisena vaan joka huoneeseen on porras tai kaksi ylös tai alas. Kävelen näköalapaikalle, sen viereinen maatila pitää kahvilaa ja omaa majoitustaan. Joku lennättää dronea, järvellä lautta Grännasta Visingsön saarelle näyttää pieneltä keltaiselta pisteeltä isossa sinisessä. Käki kukkuu ja lehmät huutavat, alkaa olla iltalypsyn aika. Housuni käyvät yhä muodikkaammiksi eli ovat tosiaan vaarassa pudota.

Kuvaan kämpän läpikotaisin, tällaista ei usein näe. Pientä iltasyöntiä, napin irrotus reisitaskusta ja ompelu, tavaroiden organisointi; huomenna illalla lähtee laiva Kapelskäristä kohti Naantalia, matkalaukkua emme raahaa autosta mihinkään vaan laitamme tarvittavat reppuun jo nyt. Tuliaisiakin pitänee hieman järjestellä, ovat tällä hetkellä missä sattuvat olemaan.

Huomenna on aikaa, laiva tosiaan vasta illalla. Ehkä käymme katsomassa Tukholman Snösättran katutaiteet, ne on jokakeväiseen tapaan maalattu uusiksi - eikä taso ole vuosien varrella ainakaan laskenut. Turhaa ajelua on toki vältettävä, pääasia on päästä laivaan asti omin voimin - ehkä jopa Helsinkiin asti. Odotan jännityksellä.

Kävin illankähmyssä ottamassa pari ulkokuvaa, paikka kun on valaistuksessa vielä hienompi. Housut eivät olleet valmiit, mutta uskalsin tien toiselle puolelle ilmankin - olihan pimeää. Ja heti ensimmäisenä ohi ajoi auto. Morjenstin sille reteästi ja hymyilin niin että hampaat kiilsivät.

Luuletko olevasti härkätaistelija?

Goodness gracious, great balls of fire

Katto loppuu siihen

Keldbyn jyhkeä kirkko

Muutamaan kertaan jatkettu ja korotettu

Jotenkin trooppisen oloinen hautuumaa

Muuruu on tarkkaa hommaa

Eiku.

Käydäänpä vähitellen asiaan

Tämän tiesi jo lähtiessä - silti piti kokeilla

Näihin pitäisi sitten suhtautua vakavasti. Yritäpä vain.

Aloitetaanpa vaikka helvetistä

Piru ei nauti tästä, helvettiläinen on kokenut pahempaakin tavallisena torstaina

Vasemmalla siveyden vasta, oikealla nahkurin orret - ja alhaalla maistellaan tuotoksia

Niin on tuimaa että menee silmät kieroon

Alareunassa vauvojen tappaminen miekalla

Vasemmanpuoleisella ukolla persie etupuolella - pienet haavat käsissä ei ole mitään siihen verrattuna

Ja klooniarmeija tänne torniin odottamaan tuomiota

Isopäinen jesse hengailee pelvoittavan kallon kanssa

Sakkeus on puussa, mutta mitä tuo polvistuja tekee?

Alttaritaulun sävyt. Ihme, että näihin saa aurinko vapaasti paistaa

Naulittiinko minut nyt sitten ristiin... vai rastiin?

Huonompi versio:
Jesse jouluaamuna: Jee, valmiiksi tervatut sukset

Crowdsurffaus ei ole ikinä ollut näin kivaa. Hurraa, nyt pidetään ikävää

Veljet, se kulminoituu yhdeksäänkymmeneen asteeseen...
-Ei, vaan tärkeintä on vaihtaa paperi kolmeen simpukankuoreen
-Jauha vielä vähän niistä simpukoista niin katsotaan mihin tämä miekka sopii!

Pussissa on viisi, arvaa mitä
-En arvaa, enää viini tekee minkä lupaa
-Totisesti, ne simpukankuoret. Ei koskaan enää.

Oli kyllä visainen kysymys; ristiin... vai rastiin?
Sormista lähti väri tätä pohtiessa

Housuton pikkumies pääsee livahtamaan samalla kun piispa ja muut ottavat kuppia

Melon minkä pystyn tällä kärpäslätkällä, mutta tuo lintu hyökkii päälle. Eikö täältä kohta pääsisi?

Kuten sanoin, minun jälkeeni vedenpaisumus. Peace out.

Kai tuokin on joku vertauskuva

Nyt truutataan putket suoriksi!
-Helppo sanoa ku sulla on lyhyempi torvi

Knallipäinen maistelee sirppiä, maistuu jännästi ...vereltä
Maria on kokemattomuuttaan kapaloinut omat jalkansa eikä yllä jesulin luo

Tiililattiaa voisi luulla matoksi

Kirkkolaiva on pohjoismainen juttu

Ja sitten tänne pedon kitaan, sinäkin jolla on koomisen huonosti piirretyt tissit

SuperMariosta tuttu kilpikonna-ankka

Kerro kerro kuvasti, mikä eläin olisin?

Minä olen varmaankin pöllö

Onko se pakko tehdä kylkiluusta? Samperi että juilii!

Ja täältä lähtee, Fuuga K-mollissa! C'mon!

Jos enkeli ei kohta lopeta, tässä on tulppa sen torveen
-ja mulla on toinen, jos eka ei sovi

Jesse on taas muuttanut vettä viiniksi siihen tahtiin että kuume nousee. Laitahan nuttua päälle niin nukutaan välillä

Turbiinikoriste, pelikaania ei näy

Frisbeegolf menee liian pitkälle siinä kohtaa kun hevoset otetaan mukaan

Nyt jäi käärme kesken, vaikka hedelmät maistuvat

Kaikki pinnat on täytettävä, pakko se on

Kirjaimia peräkkäin ja kultaus päälle, ei täällä kukaan osaa lukea kuitenkaan

Tunnelmalliset kaaret

Otahan sinäkin, kun käärmeenpersie tarjoaa
-Eipä ole kaksinen maku, ikenet vetäytyy

Joo joo, me mennään jo edeltä saunaan. Moro!

Yhteenveto äskeisestä

Miekalla sitten pistätte lyhytkasvuisia? Eikö se ole helpomaa nuijia vaan? Mulla olis hyvä nuijakin

Selityksiä nyt, mies! Mitä täällä tapahtuu?
-No viljahommia tässä. On muuten hyvä sirppi, haluatko maistaa? Maistuu kuulemma vereltä

Ja tapahtui niinä päivinä, että sorkallisella hevosella oli melkoinen palsternakka otsassa

Kirkonmies vaanii varjoissa

Miedosti kloonattu perhe

Tuollainen hautakivi on pelkkää pröystäilyä

Seinänmaalaus jäi kesken, muuten riittää valkoista

Kiitoksia virkistyksestä, tällä jaksaa kauas

takaisin

edellinen - seuraava